Реклама

    Въпросът за кремирането на трупове винаги е вълнувал хората. И това не е случайно: интересът към смъртта е заложен в нашата природа, а огънят е вълнувал хората още от древни времена. В тази статия е описано подробно как да кремирате човек.
    Кремация на трупове.
    Важно е да се разбере, че кремацията е само първият етап от погребението. В зависимост от желанието на починалия/семейството, след кремацията урната с праха се погребва в ниша в колумбарий, полага се в гроба или се погребва по друг начин (например чрез разпръскване на праха).
    По време на кремацията, както и при погребението, се извършва преход от органична тъкан към неорганични химикали, които образуват почвата. Кремацията по същество е същата като погребението, при което тялото се пренася в земята. Има само една разлика: минерализирането и интегрирането на тялото в почвата отнема до 20 години, докато при кремацията този период се съкращава до час и половина.
    Населението на Русия все повече предпочита кремацията пред обичайния метод на погребение. Делът на кремациите в Русия като цяло не е висок – 10 %, но в големите градове той е 30-40 %, а в Москва и Санкт Петербург – почти 70 %. Причините за това са няколко, като основните са липсата на място в гробищата, простотата на процеса и ниската цена на кремацията в Москва.
    Как са били кремирани хората в миналото. История на кремацията.
    Историята на кремацията датира от древни времена. Хората отдавна са признали, че пепелта е полезна за здравето, и много религии като будизма и индуизма са включили кремацията в своите ритуали. В Индия, Япония, Индонезия и много други страни и днес се практикува същият метод на кремация като в миналото – на открит огън.
    Заедно с най-старата форма на погребение – инхумацията – кремацията се практикува още през палеолита, а през бронзовата и желязната епоха жителите на древните цивилизации започват да кремират навсякъде. В Древна Гърция кремацията се превръща в преобладаващ погребален ритуал, а традицията преминава в Древен Рим, където е измислен обичаят за съхраняване на праха в специално определени места – колумбарии, където хората могат да отидат, за да почетат своите предци.
    Пещите за кремация на човешки тела започват да се използват в Европа в края на XVIII в. поради разрастването на градовете и липсата на място в гробищата. Постепенно кремацията се разпространява в Европа, Съединените щати и други страни.
    Как изглежда кремацията на тяло в крематориум днес?
    Кремацията на покойници се извършва в крематориуми – сложни технически съоръжения, в които покойниците се изгарят заедно с ковчега при много висока температура.
    Крематориумният комплекс се състои от няколко промишлени пещи с температура 900-1100 °C, които осигуряват пълното разлагане на тялото и превръщането му в пепел. Кремацията отнема между час и половина и два, като в края на процеса остават 2-2,5 литра пепел.
    Ковчегът с тялото се транспортира до крематориума и се поставя в каравана в залата, където се провежда прощалната церемония. В края на ритуала ковчегът се прехвърля на конвейерна лента и се отвежда в транзитно помещение, където след определен период от време се поставя в пещта за кремация. Когато си представяме хора, които се кремират в крематориум, особено на млада възраст, си мислим, че тялото отива в огъня веднага след като ковчегът изчезне зад завесите на прощалната стая. Но това не винаги е така: не всички крематориуми разполагат с тази техника.

    След кремацията пепелта се поставя в метална капсула и се запечатва. В повечето случаи семейството на починалия желае прахът да бъде погребан в урна. Урните се предлагат в различни дизайни и се избират според индивидуалния вкус: Те се закупуват от крематориума или погребалното бюро и след това се предават на служителите на крематориума, които прехвърлят праха от капсулата в урната.
    Урната се взема от роднините, които трябва да я получат, след което се извършва последният етап от погребението.
    След кремацията урната с праха се съхранява в крематориума до получаването ѝ от близките. Периодът на съхранение е различен в различните региони, но в повечето случаи е една година. Ако пепелта не бъде взета, урната се погребва в масов гроб на територията на крематориума.
    Кремация на хора: как се кремират хора.
    Най-разпространената пещ за кремация е двукамерната пещ. В първата ковчегът с тялото се изгаря в нажежени въздушни струи, а във втората има камера за доизгаряне, в която органичната тъкан изгаря на 100 %, а примесите се събират. Важна част от оборудването в крематориума е кремационната пещ, в която кремираните останки се превръщат в пепел, а металните предмети се извличат с магнит.
    В повечето случаи пещите работят с газ, тъй като те са икономични и необходимата температура в камерата може да се достигне по-бързо.
    За да се избегне смесването на пепелта след кремацията, всяко тяло се регистрира и обозначава с идентификационна табелка, а на ковчега се поставя метална пластина с номер. След кремацията табелката с номера се поставя в тялото, за да може да се идентифицира пепелта.
    Какво трябва да направя след кремацията?
    След кремацията, когато урната с пепелта е оставена настрана, трябва да действате по един от следните начини
    Погребете урната в гроб. Това може да бъде ново, закупено гробно място или подобен гроб;
    Погребете урната в нишата на отворен или затворен колумбарий;
    Възможно е пепелта да бъде изхвърлена според желанието на починалия, например чрез разпръскване. Законодателството на Руската федерация не предвижда специални места за това, така че решението зависи изцяло от вас.
    Предимства на кремацията пред традиционното погребение
    Можете да погребете урната, когато пожелаете; не е необходимо да бързате с решението;
    Не е необходимо да чакате края на хигиенния период след последното погребение в семейния гроб (15 години в Москва).
    Кремацията ви предлага много повече възможности, отколкото обикновеното погребение.

  • Какво са записали черните кутии? 08.08.2024 Катастрофите на самолети винаги предизвикват огромни емоции и въпроси. Какво наистина се е случило в последните мигове преди трагедията? Отговорите на тези въпроси често …

  • Най-опасната риба за хората: даваме я дори на деца. Бъдете внимателни. Не всички храни, които консумираме, са изключително полезни за организма, въпреки че основната им функция е да осигуряват добро …

  • Експертите твърдят, че колкото повече мастни резерви имат бременните жени, толкова по-големи са шансовете на бебето да оцелее и да бъде по-интелигентно. Истината е, че маслото е богато на хранителни …

  • Експертите твърдят, че колкото повече мастни резерви имат бременните жени, толкова по-големи са шансовете на бебето да оцелее и да бъде по-интелигентно. Истината е, че маслото е богато на хранителни …

  • Най-опасната риба за хората: даваме я дори на деца. Бъдете внимателни. Не всички храни, които консумираме, са изключително полезни за организма, въпреки че основната им функция е да осигуряват добро …

  • Какво са записали черните кутии? 08.08.2024 Катастрофите на самолети винаги предизвикват огромни емоции и въпроси. Какво наистина се е случило в последните мигове преди трагедията? Отговорите на тези въпроси често …

По-нови публикации

Реклама